18 listopada to pamiętna data dla Zespołu Śpiewaczego Podgrodzianie. Bowiem rok 2018 przypada na Jubileusz 10-lecia pracy artystycznej zespołu. Kierownikiem artystycznym jest Małgorzata Pikul-Burdzy. Kierownik muzyczny to pan Marek Orloł, a wcześniej był pan Ryszard Szot i pan Ryszard Mirowski. I tak Zespół gra i śpiewa, żeby ocalić od zapomnienia taniec, piosenkę, strój, obrzędy, tradycję – naszą, polską ludową. Podgrodzianie występowali przez ten czas w Polsce i za granicą. Między innymi na Węgrzech, Ukrainie, Słowacji. Brali udział w Przeglądzie Folklorystycznym w Złotowie koło Poznania. Uświetniają imprezy kulturalne, obrzędowe, zabawy, spotkania, wieczorki, pikniki, koncerty charytatywne. Śmiało można ich nazwać ambasadorami polskiego folkloru.
Na Jubileuszu nie zabrakło też honorowych gości, a byli to: Marcin Ciszek – dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, Jan Warzecha – poseł na Sejm RP, Ryszard Stelmach – Radny poprzedniej kadencji, Magdalena Lesiak – Radna i Sołtys Podgrodzia, Iwona Mazurkiewicz – była Sołtys Latoszyna, Ks. Józef Nowak – proboszcz Parafii Przemienia Pańskiego w Podgrodziu, Ks. Jan Michalik – prałat Parafii Przemienia Pańskiego w Podgrodziu, Ks. Grzegorz Nowak – proboszcz Parafii Św. Józefa Rzemieślnika w Maszkienicach, Janusz Pyziński – poeta z Podgrodzia, Sławomir Serafin – prezes OSP w Podgrodziu wraz z druhami, Zofia Buszek, Barbara i Mirosław Bielscy, Zbigniew Wrona, Marta Czekaj – dyrektor 2 LO im. Ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, Ryszard Mirowski, Barbara Wojtunik. Zawitały też delegacje zespołów i organizacji: członkowie ZPiT Gryfici z Dębicy działający przy Towarzystwie Polsko-Belgijskim” Serce dla serca”, Kapeli Ludowej Pilźnianie, ZPiT Wisłoczanie, delegacja dyrektora DK w Pilźnie, delegacja Klubu Seniora w Podgrodziu. Jubilaci oraz kierownictwo zespołu otrzymali podziękowania i listy gratulacyjne oraz okolicznościowe statuetki.
Zespół Śpiewaczy wręczył statuetki i podziękowania dla wójta Gminy Dębica – pana Stanisława Rokosza i dyrektora CKiB pana Marcina Ciszka, dziękując jednocześnie za wspaniałą współpracę, za wszelką pomoc merytoryczną i finansową w działalności zespołu. Za wspólne wyjazdy i spędzone chwile, te lepsze i te cięższe, a także za owocną współpracę w przyszłości. Ks. Prałat Jan Michalik złożył zespołowi gratulacje i podziękowania za całoroczne i wieloletnie uświetnianie uroczystości kościelnych i patriotyczno – religijnych.
W części artystycznej oprócz Jubilatów zaprezentował się ZPiT Mali Podgrodzianie, którzy szlifują swoje zdolności pod czujnym okiem Małgorzaty Pikul-Burdzy. W ich wykonaniu zobaczyliśmy suitę tańców rzeszowskich oraz piosenkę śląską Piekła baba chleb. W dalszej części uroczystość powiązaliśmy z 100-rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na scenie pojawiła się Mobilna Filharmonia z Rzeszowa, która kultywuje tradycję wspólnego, narodowego śpiewania pieśni patriotycznych, kierując się przesłaniem Oskara Kolberga: Naród, który przestaje śpiewać – przestaje istnieć. W swym repertuarze przedstawili wiązankę pieśni legionowych, a koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Narodowego.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które w jakikolwiek sposób uświetniły naszą uroczystość oraz pomogły w jej przygotowaniu:
- Pani Dorota Bielatowicz – scenariusz i prowadzenie uroczystości
- Zespół Śpiewaczy Podgrodzianie,
- ZPiT Mali Podgrodzianie oraz rodzice
- pracownikom CKiB – Annie Wolickiej, Karolinie Marć, Mateuszowi Strzałce
- Akustykowi Jackowi Kocołowi
- druhom z OSP w Podgrodziu pod okiem Dominika Króla za bezpieczeństwo podczas imprezy. Dziękujemy!