W dniu 2 października 2020 r. w obiektach Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania odbyła się pierwsza edycja szkolenia dla nauczycieli pn. "Korzenie totalitaryzmu".
Na zaproszenie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie odpowiedzieli nauczyciele przedmiotów humanistycznych z terenu województwa podkarpackiego.
Szkolenie rozpoczęło się od zwiedzania Ekspozycji Historyczno – Dydaktycznej w Paszczynie oraz Góry Śmierci. Dalsza część szkolenia odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie Osiedlu.
Wykłady i warsztaty, poświęcone były genezie dwóch XX-wiecznych zbrodniczych systemów: komunizmu i nazizmu. Przeprowadzone zostały przez dwoje specjalistów z tego zakresu, tj. pani dr Edyta Adamczyk-Pluta oraz dr Jacek Magdoń. W pierwszej kolejności pani dr Edyta Adamczyk-Pluta przedstawiła zagadnienie kształtowania się nowej powojennej rzeczywistości społeczno-politycznej w powiecie dębickim. Szczegółowo omówiła jak władza komunistyczna budowała swoje struktury. Opowiedziała zarówno o funkcjonowaniu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Dębicy - jego kadrze, metodach pracy, wykształceniu funkcjonariuszy, problemach personalnych i moralnych, ale również o walce UB z podziemiem niepodległościowym i przeciwnikami politycznymi na terenie ówczesnego powiatu dębickiego. Poruszyła również temat związany z działaniami zbrojnego podziemia AK w ramach akcji „Burza” latem 1944 roku.
Natomiast dr Jacek Magdoń zwrócił szczególną uwagę na kształtowanie się drugiego totalitaryzmu jakim był nazizm. Mówił o jego korzeniach i głównych propagatorach. Prelegent zaprezentował również dostępną dla nauczycieli literaturę przedmiotu oraz fragment filmu poświęconego genezie faszyzmu.
Nauczyciele pod kierunkiem edukatorów i muzealników zapoznali się z najważniejszymi tekstami źródłowymi, materiałami ikonograficznymi oraz multimediami przedstawiającymi ideologię i praktykę ustrojów totalitarnych. Podpowiedziały, jak uczyć o tych niełatwych sprawach w szkołach średnich oraz dwóch ostatnich klasach szkoły podstawowej.
Na zakończenie warsztatów, które odbędą się 15 października w Parku Historycznym Blizna uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty oraz zaświadczenia.