UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO-RELIGIJNE NA GÓRZE ŚMIERCI 2024

24.04.2024 Kategoria:

W środę, 24 kwietnia 2024 roku, na Górze Śmierci w Pustkowie odbyły się coroczne Uroczystości Patriotyczno-Religijne, które miały na celu uczczenie pamięci ofiar niemieckich obozów pracy przymusowej oraz oddanie hołdu polskim żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej. Tego roku obchody były szczególnie ważne, ze względu na przypadającą 80. Rocznicę wyzwolenia obozu oraz 60. rocznicę odsłonięcia pomnika "Pamięci Pomordowanych przez hitlerowców  w obozie zagłady Pustków w latach 1940-1944".

Uroczystości rozpoczęły się od hołdu dla zmarłej w październiku poprzedniego roku profesor Wandy Półtawskiej, która była więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Profesor Półtawska, doktor nauk medycznych i obrończyni życia, przeżyła piekło obozowe i po wojnie opisała swoje przeżycia w książce "I BOJĘ SIĘ SNÓW". Fragmenty tej książki recytowali członkowie Grupy Teatralnej Żaba: Zuzanna Mączka, Nikola Kloc, Milena Maguda oraz Maria Jekiełek, uczestnicy X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "W KRĘGU POEZJI I PROZY WIĘŹNIAREK KL RAVENSBRUCK". Jedna z recytatorek, Zuzanna Mączka, wywalczyła nominację do finału konkursu.

Następnie odbyła się uroczysta msza święta, którą celebrował ks. Mariusz Maziarka, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Gminy Dębica.

Po mszy głos zabrał przewodniczący Rady Gminy Dębica Piotr Żybura, który powitał gości. Następnie odczytano list od Zofii Jabłonowskiej-Ratajskiej, wnuczki Księżnej Heleny Jabłonowskiej, oddający hołd poległym i wyrażający nadzieję na pokój na świecie. Głos zabrała również Teresa Kubas-Hul,- Wojewoda Podkarpacki, która odniosła się do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na terenie obozu w Pustkowie.

Opiekun Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej Marian Matkowski nawiązał do rocznic wyzwolenia obozu oraz odsłonięcia pomnika, po czym Ewelina Karpińska-Morek przedstawiła projekt wystawy #StolenMemory, który poszukuje rodzin ofiar obozów koncentracyjnych w celu zwrócenia im zachowanych przedmiotów.

Uroczystości odbyły się w obecności sztandaru Wojska Polskiego i Wojskowej Asysty Honorowej 33 Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppłk Adama Lazarowicza ps. „Klamra” z Dębicy.

Po Mszy odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie odbył się uroczysty Apel Pamięci. Spotkanie zakończyło się złożeniem wiązanek przy pomniku przez rodziny byłych więźniów obozu w Pustkowie, delegacje kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, harcerzy, służb mundurowych, szkół   innych organizacji. Całe wydarzenie było hołdem dla tych, którzy cierpieli    i zginęli w okrutnych warunkach obozów koncentracyjnych oraz dla tych, którzy walczyli o wolność i godność człowieka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystości, delegacjom,  pocztom sztandarowym szkół. Dziękujemy licznej delegacji rodzin byłych więźniów obozu w Pustkowie z Janowa Lubelskiego, którzy przyjechali na Górę Śmierci wraz z młodzieżą ze szkół w Janowie Lubelskim i przedstawicielami samorządu.

Galeria zdjęć


Zapisano