Historia zespołu:

Gmina Dębica  położona jest w południowo-wschodniej części Polski w województwie podkarpackim na pograniczu dwóch różnych krain geograficznych Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Na tym terenie urzekającym  pięknem przyrody i krajobrazu znajduje się  19 sołectw, a wśród nich Sołectwo Podgrodzie, miejscowość gminy Dębica, położona  w południowo-wschodniej części gminy. Miejsce to, to nie tylko bliskość przyrody, walory krajobrazowe ale przede wszystkim ludzie, ich zamiłowanie do folkloru, serdeczność oraz tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. W kwietniu 2008 roku z inicjatywy pracownika miejscowego Domu Kultury powstaje Zespół Śpiewaczy „Podgrodzie”. Zespół liczy 20 osób. Tworzą go ludzie pragnący kultywować tradycje regionalne Podgrodzia. Patronat nad zespołem obejmuje Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie – Osiedlu.

Postawili sobie za cel przekazywanie piękna tradycji i folkloru tutejszej miejscowości a także regionu. Kultywują pieśni i tańce zarażając młode pokolenia. Owocem tych poczynań są występy na imprezach lokalnych, gminnych i powiatowych. Biorą udział także między innymi w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Złotowie koło Poznania. Dzięki włodarzowi Gminy Dębica Panu Stanisławowi Rokoszowi koncertują w Rudkach na Ukrainie, w Hanusovcach na Słowacji, a także w Ujszasz na Węgrzech.

We wrześniu 2009 r. członkowie zespołu postanawiają założyć Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Podgrodzkiej, którego prezesem zostaje pan Stanisław Warżel. Nad zespołem pracuje sztab wspaniałych osób, dla których najważniejsze jest ocalić od zapomnienia śpiew, strój ludowy i tradycje ludowe ich miejscowości i regionu. Do takich osób należą: Pani Małgorzata Pikul-Burdzy- kierownik zespołu, pan Ryszard Szot – instruktor muzyk, a także wiele, wiele osób, które służą pomocą przy organizacji wszelkich wyjazdów, uroczystości czy spotkań. W ciągu tych lat działalności zespoły posiadają w swym repertuarze pieśni i piosenki rzeszowskie, lubelskie, krakowskie, regionalne podgrodzkie oraz węgierskie i słowackie. Repertuar powiększa się z roku na rok o pieśni adwentowe i bożonarodzeniowe.

Kultywują także pieśni patriotyczne, biesiadne i pieśni innych regionów. Pokazują jednocześnie kunszt, autentyzm i piękno polskiego stroju ludowego. Obok działalności artystycznej towarzyszy zespołowi stała aktywność społeczna. Uwidacznia się to w programach, które przedstawiają w Domach Opieki Społecznej, czy przy miejscowym kościele oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych z różnych instytucji.

Dzięki członkom oraz poparciu Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, twórczość ludowa w zespole zaczęła zyskiwać należytą rangę. Materialna i organizacyjna pomoc sprawiła, że ruch muzyczny w zespole rozwija się z roku na rok. Zespół stał się animatorem życia kulturalnego w naszej małej wiosce, a jego działalność stała się świetnym sposobem na promocję nie tylko wioski, ale również gminy, powiatu i województwa podkarpackiego.

Galeria zdjęć


Zapisano