W ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Filia Biblioteki Publicznej w Nagawczynie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Mirabelka- kiełkująca historia”.
Celami akcji są: promocja czytelnictwa; rozbudzanie zainteresowania historią Polski; zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną; włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.
W ramach tej akcji biblioteka zorganizowała warsztaty na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Warsztaty odbyły się 5 października 2018 r. , w których wzięli udział uczniowie kl. VI i nauczyciele : Pani Agata Wiater i Pani Beata Mądro z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nagawczynie.
Mirabelka jest powieścią niezwykle mądrą i złożoną. Narratorem powieści jest tytułowa Mirabelka, drzewko, które czuje, słyszy , widzi , ma zdolność rozmawiania z dziećmi, przez wiele lat rosło w cieniu warszawskiej dzielnicy Muranów i było świadkiem przełomowych wydarzeń XX wieku. Przetrwała wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. ..Zostało ścięte, a w miejscu gdzie rosło pojawił się apartamentowiec.
To wszystko, czego była świadkiem Mirabelka zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści.?Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren.
„Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”.
„Życia nie ratuje się za pieniądze”.
„Kotom wolno przechodzić przez mur. Ludziom nie wolno”.
„Kto ratuje jedno życie, jakby świat ratował” – to cytat , który widnieje na medalu Narodów Świata.
Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli film z wypowiedzią autora o bohaterach i miejscach , które zostały opisane w książce. Czytaliśmy fragmenty z Mirabelki , które opowiadały o II wojnie światowej, o getcie , o Zagładzie oraz o niezwykłej bohaterce Irenie Sendlerowej, która podczas II wojny światowej uratowała wiele osób: dzieci i dorosłych. Nie zabrakło również rozmów na temat jak należy świętować Odzyskanie Niepodległości oraz o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Dębica.
W Gminie Dębica jak co roku odbywa się Gminny Bieg Niepodległości, w Domu Kultury w Pustkowie –Osiedlu odbywa się uroczysta Wieczornica, w Brzeźnicy w kościele uroczysta Msza Święta w intencji tych, którzy walczyli i zginęli za to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju oraz Apel Pamięci-hołd Poległym za Ojczyznę przy Mauzoleum z prochami z 16 pół bitewnych całego świata.
Uczniowie dowiedzieli się, że w warszawskiej dzielnicy Wola można oglądać mural Literacka Mirabelka. Upamiętnia on historię Mirabelki, która rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Mural zawiera również symboliczne koraliki oraz podobizny Hanny Krall oraz Cezarego Harasimowicza.
Uczniowie wykonali papierowe drzewko Mirabelki oraz degustowali konfiturę z mirabelek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę.