Co ma wspólnego historia małego drzewka z historią odzyskania przez Polskę niepodległości? O tym dowiedziały się dzieci na warsztatach zorganizowanych przez Filię Biblioteki Publicznej w Pustkowie-Osiedlu dotyczących nowej książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. W warsztatach udział wzięli uczniowie kl. IV b wraz z polonistką panią Wiolettą Kłusek i panią Agnieszką Kanią –Dyrektor Zespołu Szkół w Pustkowie-Osiedlu. Scenariusz zajęć przygotowała pani bibliotekarka Elżbieta Chmura.
Niezwykła książka „Mirabelka”, którą Lustro Biblioteki objęło sowim patronatem, stała się pretekstem do stworzenia ogólnopolskiej akcji dla bibliotek w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Warsztaty zostały podzielone na 2 części: literacką i plastyczną. Najpierw dzieci zapoznały się z treścią utworu, wysłuchały wspomnień autora, wskazując na mapie miejsca, o których opowiadał. Mirabelka to historia drzewka rosnącego na warszawskim podwórku, które czuło, słyszało, widziało i miała zdolność rozmawiania z dziećmi. Mrabelka opowiadał 0 losach mieszkańców Warszawy: Dorki, Chaima, Maćka, Lusi. Dzięki opowieści poznaliśmy piękny, ciekawy świat, którego już nie ma. Czytając fragmenty książki, uczniowie dowiedzieli się, czym jest wojna, getto, a także poznali niezwykłą bohaterkę Irenę Sendlerową, która podczas II wojny światowej uratowała wiele osób: dzieci i dorosłych.
Podsumowując wiedzę na temat utworu dzieci rozwiązały krzyżówkę, której hasłem było „MIRABELKA”. W części plastycznej uczniowie na wyciętej z papieru dłoni wpisywały, czym dla nich jest Ojczyzna i postacie, które poświęcały się w walce o wolność Polski (Jan Paweł II, H.Sienkiewicz, J.Brzechwa, F. Chopin, I.Sendlerowa), by potem przykleić je na biało-czerwonej fladze. I tak powstała flaga naszej pamięci o ojczyźnie i ludziach jej oddanych. Następnie układały puzzle okładki tej książki - ,,taka, słodka okładka”. Złocista mirabelka, mała uśmiechnięta dziewczynka i wielobarwne koraliki. Nie zabrakło też rozmów na temat ojczyzny, patriotyzmu, świętowania 11 listopada. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka pieśni patriotycznych. Na zakończenie odbył się poczęstunek pysznym kompotem z mirabelek i słodkościami.
Każdy z uczestników za udział w warsztatach otrzymał pamiątkowy dyplom i zakładkę.