Dnia 12 maja 2023r., odbyła się kolejna edycja "NOCY MUZEÓW" w Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Tego wieczoru Ekspozycja udostępniła zwiedzającym swoje czasowe i stałe wystawy w baraku żołnierskim i baraku więźniarskim.
W ramach wydarzenia nastąpiło oficjalne otwarcie Czytelni Ekspozycji, którego dokonali dr Jacek Magdoń - Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jacek Drobot - Zastępca Wójta Gminy Dębica oraz Marian Matkowski - historyk, opiekun Ekspozycji. Pan dr Jacek Magdoń prywatnie przekazał do czytelni około 50 publikacji, nie licząc tych, które pomógł pozyskać z IPN Oddział w Rzeszowie. Wśród przekazanych pozycji znalazły się również te, których jest autorem i współautorem: Sybiracy. Dwunastu z Nawsia (2015), Leopold Lis-Kula (2019), Polskie Termopile (2020), Blizna. Z dziejów wywiadu Armii Krajowej (2021).
Podczas tego wieczoru miłośnicy historii, zwiedzili obok stałych wystaw Ekspozycji baraku żołlnierskiego i więźniarskiego, także wystawy czasowe, pierwszą pt. "Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech", drugą wystawę pt. "80. rocznica utworzenia niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Polaków w Pustkowie" oraz wystawę plenerową pt. "Życie na papierze. Niemiecka okupacja Rzeszowszczyzny w afiszach, obwieszczeniach i plakatach (1939–1944)" wypożyczoną z Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Rzeszowie.
Wstęp podczas "Nocy Muzeów" był bezpłatny.
Wśród zwiedzających byli przedstawiciele władz i instytucji Gminy Dębica m.in. Wicewójtowie Jacek Drobot i Marek Mikrut, dyrektor CKiB Marcin Ciszek, a także Agnieszka Kruszyńska-Idzior - autorka książki "Góra Śmierci. Poligon SS i hitlerowski obóz pracy przymusowej w Pustkowie", darczyńcy, pasjonaci historii, turyści oraz mieszkańcy Gminy Dębica i okolic.
Dziękujemy Przedsiębiorstwu Gospodarowania Odpadami w Paszczynie za wsparcie wydarzenia, oraz Straży Gminnej za pomoc podczas "Nocy Muzeów" w Ekspozycji,