11 listopada 2021r. upamiętniliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tegoroczne uroczystości miały skromniejszą oprawę niż w latach ubiegłych ze względu pandemię, jednak nie mniej ważna była celebracja Święta Narodowego i oddanie hołdu tym którzy walczyli o wolną Polskę. Mieszkańcy Gminy Dębica oraz zaproszeni goście zgromadzili się w Kościele pod wezwaniem Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy, aby uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył dziekan Ks. Roman Woźny wraz z Ks. Mariuszem Maziarką.
W słowach kazania Ks. Woźny przytoczył cytat Błogosławionego ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Tak często słyszymy zdanie: »Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę«. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata”. To ponadczasowe przesłanie, aktualne również dzisiaj przypomina nam aby nie zaprzepaścić tego co odziedziczyliśmy po pokoleniach, które zostawiły nam w spadku wolny kraj.
Po Mszy Świętej przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji jak również mieszkańcy przeszli na cmentarz, gdzie znajduje się Mauzoleum z prochami z 16 pól bitewnych całego świata. Tam Ks. Roman Woźny poprowadził modlitwę za poległych w obronie Polski. Przy miejscu pamięci delegacja Gminy Dębica w osobach: Jacek Drobot – wicewójt Gminy Dębica, Piotr Żybura – przewodniczący Rady Gminy Dębica, Jan Halwa – radny Gminy Dębica, Renata Różak – sołtys sołectwa Brzeźnica Wola, Marcin Ciszek - Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica złożyli Ogień Niepodległości, który został przywieziony dzięki członkom stowarzyszenia Strzelec z Kostiuchnówki na Ukrainie w okręgu Wołyńskim, gdzie od 4 do 6 lipca 1916 roku miała miejsce krwawa bitwa legionów Marszałka. Ogień zabrany z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku wieziony jest przez harcerzy w sztafecie na centralne uroczystości obchodów Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Następnie u stóp pomnika złożono wiązanki kwiatów i znicze.
Dziękujemy za obecność pocztom sztandarowym Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, OSP Brzeźnica-Wola, wszystkim przybyłym na wspólne świętowanie uroczystości.