14 czerwca br. odbyło się wyjątkowe, rocznicowe ‘’Spotkanie z Historią’’. Najważniejszym przesłaniem ‘’Spotkania…‘’ było upamiętnienie byłych więźniów obozów pracy przymusowej w Pustkowie - ofiar i tych co przeżyli ten wojenny koszmar.
Szczególną okazją do zorganizowania tego spotkania była obchodzona w tym roku - 75. rocznica ewakuacji obozów z terenu poligonu Waffen SS Truppenübungsplatz Heidelager. Tą ewakuację obozów Niemcy przeprowadzili w dniach 24-27 lipca 1944r.
Na czerwcowe ‘’Spotkanie z Historią‘’ przybyły rodziny byłych więźniów z różnych stron Polski oraz jeden z ostatnich żyjących jeszcze więźniów pan Stanisław Szuro z Krakowa wraz z synem i synową.
„Spotkanie z Historią” podzielone było na kilka odsłon.
Pierwszą rozpoczęło zwiedzanie wraz z przewodnikiem - stałych i czasowych wystaw Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.
Następnie uczestnicy spotkania udali się na Górę Śmierci aby oddać hołd więźniom. Tutaj modlitwę za zmarłych poprowadził ks. dziekan Roman Woźny, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej na Górze Śmierci.
Po upamiętnieniu ofiar wszyscy uczestnicy spod Góry Śmierci w Paszczynie udali się do Pustkowa Osiedla.
W Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu odbyła się ostatnia część spotkania, podczas której uczestnicy wspominali swoich bliskich i wydarzenia związane z II wojną światową.
Na spotkanie obok p. Stanisława Szuro, który przybył na nie wraz z bliskimi Krakowa, przyjechali z różnych stron Polski również krewni innych byłych więźniów m.in. Leżajska, Lublina, Rzeszowa, Zwięczycy, Bielska-Białej, a wśród nich płk. Jerzy Maruszak (b. dowódca 3 Pułku Saperów w Dębicy) wraz z bratem Mieczysławem Maruszakiem (pochodzą z Leżajska), których ojciec Tomasz Maruszak, oficer AK ps. „Szarski” był więźniem obozu w Pustkowie i Sachsenhausen – Oranienburga, czy krewni (córki, syn i zięć) pochodzącego z Nowego Borku gm. Błażowa Jana Kawy b. więźnia obozu w Pustkowie.
W Spotkaniu udział wzięli również Piotr Żybura Przewodniczący Rady Gminy Dębica, Sylwia Zapał Wicedyrektor CKiB Gminy Dębica wraz z pracownikami oraz pasjonaci historii, mieszkańcy Gminy Dębica, członkowie Klubów Seniora i młodzież szkolna.
Zobacz także: