Tydzień Bibliotek –Biblioteka Nagawczyna

29.05.2018 Kategoria:

Tegoroczna XV edycja Tygodnia Bibliotek 2018 odbywała się pod hasłem: „(Do)Wolność Czytania”. Treść tego hasła nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - wszak czytanie było ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek  bibliotekarka pani Beata Rakoczy z Biblioteki Publicznej w Nagawczynie odwiedziła przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Maluszka” i przedszkolaki kl.”0” Publicznej Szkoły Podstawowej w Nagawczynie. Przedszkolaki z „Akademii Maluszka” z wielką radością przywitały panią Beatkę, która opowiadała  o magicznym świecie baśni. Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci zagadki i quizy oraz przyniosła dla dzieci prezent - książeczkę z serii „Dziecięca Biblioteczka” - Bobik i przyjaciele Wiktora Laskowskiego - do kolekcji bajek i baśni - biblioteczki „Akademii Maluszka”.

Na spotkaniu z przedszkolakami kl.”0” bibliotekarka Pani Beata Rakoczy wspólnie z wychowawczynią panią Małgorzatą Moździoch i panią Olgą Rzeszowską czytały książeczkę Zajączek z rozbitego lustra Heleny Bechlerowej. Książeczka opowiada o niesfornym i kapryśnym chłopcu Piotrusiu, trochę zazdrosnym o swoją siostrzyczkę Basię. Chłopiec robi różne psoty, by zwrócić na siebie uwagę: jest niegrzeczny przy jedzeniu, uderzył psa Mucka skakanką, mimo ostrzeżeń mamy strącił doniczkę z paprotką, która spadając zbiła lustro. Zdenerwowana i smutna mama wychodzi z domu, a Piotruś zdaje sobie sprawę, jak bardzo był niegrzeczny i jak bardzo tęskni za mamą. I wtedy pojawia się zajączek z rozbitego lustra, który pomoże chłopcu odnaleźć mamę. Ta krótka opowieść opowiada o wzajemnym szacunku i potrzebach swoich bliskich, mądrej miłości i przebaczeniu, pomoże każdemu dziecku zastanowić się nad swoim zachowaniem.

 Treść książeczki Zajączek z rozbitego lustra była  okazją, aby porozmawiać  z przedszkolakami o Dniu Matki. Dzień Matki to święto obchodzone w Polsce 26 maja. Jest wyrazem pamięci oraz szacunku dla wszystkich matek, które w tym dniu otrzymują od swoich dzieci, laurki, kwiaty, różnego rodzaju prezenty. Celem tego święta jest okazanie mamom szacunku i miłości, podziękowanie za trud, który ponoszą one w związku z naszym wychowaniem. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

Galeria zdjęć


Zapisano