Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegorocznym hasłem jest: „#biblioteka„.
W czasie Tygodnia Bibliotek w całej Polsce organizowane są różnego rodzaju wydarzenia promujące biblioteki i czytelnictwo. Do akcji włączyły się jak co roku biblioteki naszej gminy. Zorganizowane zostały zajęcia czytelnicze, plastyczne, warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania z książką kamishibai oraz głośne czytanie.
Biblioteka w Brzeźnicy 8 maja zorganizowała zajęcia czytelnicze dla najmłodszych. W Stasiówce w tym samym dniu odbyło się spotkanie z książka i teatrzykiem kamishibai – w roli głównej „Czerwony Kapturek”. Natomiast 10 maja zorganizowano warsztaty pt. „Przyjaciel planety Ziemia” w oparciu o książkę Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”. Zainspirowani historią Marty – tytułowej bohaterki, uczestnicy wykonywali ufoludki i pojazdy kosmiczne z różnego rodzaju odpadów. Zwrócono także uwagę na potrzebę segregacji śmieci oraz ich wpływu na środowisko. Zajęcia okazały się świetnym sposobem na połączenie zadań praktycznych z czytaniem książek.
Biblioteka w Latoszynie zaprosiła 10 maja czytelników na zajęcia plastyczno-czytelnicze. Dzieci postanowiły wzorem dorosłych włączyć się do akcji przeczytam 52 książki w 52 tygodnie. W tym dniu zajęcia odbyły się także w bibliotece w Pustkowie. Tam na spotkanie z dziećmi przybył pies Bathoven, maskotka stała się inspiracją do wspólnej zabawy i czasu spędzonego z książką. Uczestnicy wysłuchali kilku fragmentów książek o psich bohaterach.
13 maja w Podgrodziu odbyły się zajęcia dla dzieci przedszkolnych „Bajki-Rysowajki”. Dla starszych dzieci przygotowano zajęcia pod hasłem: „Wesoła biblioteka to także wesoły bibliotekarz”. W tym kontekście odbyły się zajęcia gdzie bibliotekarka Irena Wrona, zapoznała uczestników z tekstem Danuty Parlak „Kapelusz Pani Wrony”. W dniu 14 maja przedszkolaki z Podgrodzia wybrali się na wycieczkę do swojej biblioteki.
W Bibliotece w Nagawczynie 13 maja przeprowadzono lekcję biblioteczną dla uczniów kl. II Publicznej Szkoły Podstawowej w Nagawczynie. Uczniowie poznali nowy system rejestrowania i udostępniania zbiorów. Dowiedzieli się jakie korzyści dla czytelników wynikają z tej zmiany. Przedszkolaki z Nagawczyny zapoznali się z pracą bibliotekarza w dniu 14 maja. W kolejnym dniu odbyło się spotkanie Czytelników Klubu Seniora i Miłośników Książki.