Z KŁOSÓW NASZEJ ZIEMI – DOŻYNKI GMINY DĘBICA 2021

13.09.2021 Kategoria:

Grajże, grajku, a wesoło,

Bo dziś wszyscy staniem wkoło.

Plon przynieśli, plon!

Przynieśli nam wieniec

Z kłosów naszej ziemi,

Ślicznie przewijany

Wstęgami krasnemi! 

/fragm. „Dożynki” M. Konopnicka/

W niedzielę 12 września 2021r. świętowaliśmy Dożynki Gminy Dębica. Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Dożynki Gminy Dębica tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył Ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pw. Św. Jadwigi w Dębicy zostały poświęcone  wieńce przygotowane w podzięce za tegoroczne zbiory. Władze Gminy Dębica razem ze Starostami dożynek złożyli na ręce księdza celebransa symboliczny chleb dożynkowy, kosz z darami płodów ziemi oraz bukiet kwiatów i ziół. Z zawadzkiego wzgórza korowód wyruszył na stadion Młodzieżowego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego w Pustyni, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Gości oraz grupy wieńcowe przybywające na miejsce imprezy powitały: Orkiestra Dęta – Gmina Dębica. Koncert inaugurujący uroczystości poprowadził dyrygent i koncertmistrz Erwin Żebro.

Przewodniczący Rady Gminy Piotr Żybura powitał przybyłych gości. Natomiast Dyrektor Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica Marcin Ciszek przybliżył sylwetki Starostów Dożynek: państwa Jadwigi i Piotra Miklos. Następnie Starostowie zgodnie z tradycją przekazali chleb na ręce Gospodarza Gminy Wójta Stanisława Rokosza. Chleb został podzielony i rozdany wśród zebranych.

Po obrządku chleba słowo do uczestników uroczystości skierował Wójt Stanisław Rokosz oraz Poseł na Sejm RP Jak Warzecha.

Nie tylko chleb jest symbolem dożynek, ale także wieniec - wyraz dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem dodatków. Sołectwa z terenu Gminy Dębica zaprezentowały misternie wykonane wieńce dożynkowe i otrzymały pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami.

Po przeglądzie wieńców na scenie zagościły zespoły krzewiące regionalny folklor poprzez muzykę, taniec i śpiew, a byli to: Zespół HEJA HOLA, Zespół Śpiewaczy Wiarusy, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pustkowianie, którym akompaniament zapewnił Ryszard Mirowski z Kapelą oraz Zespół Śpiewaczy Podgrodzianie, którym przygrywała Kapela Dolina Wisłoki.

Zespół HEJA HOLA w czasie trwania imprezy promował nowo wydaną płytę. Krążek z nagraniami ich dorobku muzycznego można było nabyć na stoisku u członkiń zespołu HEJA HOLA.

Placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała konkursy pod hasłem „Nie ryzykujesz gdy znasz i szanujesz” oraz „Kości i stawy to też rolnika sprawy” popularyzujący bezpieczeństwo i higienę pracy w gospodarstwach rolnych.  Spośród prawidłowo wypełnionych kart konkursowych wylosowano zwycięzców oraz wręczono nagrody.

Atrakcje dla najmłodszych, malowanie twarzy, skręcanie baloników i inne zabawy przeprowadziły animatorki z Centrum Edukacji Sigma w Dębicy. Ponadto mnóstwo dzieci skorzystało z innych darmowych atrakcji m. in. dmuchańców i rowerków wodnych.

Podczas wydarzenia każdy chętny miał możliwość skorzystania z mobilnego punktu szczepień przeciwko COVID-19 zorganizowanego przez OSP Podgrodzie.

Wieczorem publiczność tłumnie zgromadziły przy scenie koncerty zespołów VEEGAS, MALIBU i SHANTEL.

 Składamy serdeczne podziękowania:

Starostom Dożynek

Sołtysom oraz Radzie Sołeckiej Pustyni

Kustoszowi Sanktuarium pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie

Sołectwom i grupom wieńcowym

Młodzieżowemu Uczniowskiemu Ludowemu Klubowi Sportowemu w Pustyni (MULKS) na czele z Tomaszem Niedbalcem

Klubowi Seniora z Pustyni za przygotowanie dekoracji sceny

Stowarzyszeniu „Orkiestra Dęta – Gmina Dębica”

Ryszardowi Mirowskiemu z Kapelą

Kapeli Dolina Wisłoki

Zespołom występujących w części artystycznej

Jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej

Straży Gminnej

Komisariatowi Policji w Brzeźnicy

Gminnemu Zakładowi Komunalnemu

Przedsiębiorstwu Gospodarowania Odpadami w Paszczynie

Centrum Edukacji SIGMA – szkoły policealne, szkoły medyczne, studium policealne, liceum zaoczne dla dorosłych, kursy i szkolenia

Piekarni STORCZYK z Brzeźnicy

 

Oraz wszystkim tym którzy włączyli się w organizację przedsięwzięcia. Dziękujemy !

Prezentujemy część fotorelacji poniżej, druga część w kolejnym poście.

Galeria zdjęć


Zapisano