Tym razem prelegentami Spotkania z historią byli dwaj bracia – Marek i Jacek Flisowie, wyjątkowy duet pasjonatów historii Blizny. Temat ten badają od kilkunastu lat. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, historia niemieckiego poligonu w Bliźnie, zapomniana na kilkadziesiąt lat, znów ujrzała światło dzienne. Temat jaki podjęli tym razem, a więc „Blizna po latach”, przyciągnął dużą liczbę słuchaczy.
Podczas wykładu panowie zrekonstruowali powojenne losy poligonu rakietowego w Bliźnie, szczegółowo omówili opracowania związane z tematem Blizny, poruszyli owiane tajemnicą kwestie, które do tej pory nie doczekały się wyjaśnienia przez badaczy historii. Przedstawili bogatą dokumentację zdjęciową zachowanej do dziś architektury popoligonowej. Poruszyli kwestię współczesnych działań nad ochroną tego miejsca przed dewastacją. Pochylili się nad różnymi formami właściwego upamiętnienia wiedzy na temat ludzi z nim związanych, a przede wszystkim polskiego wywiadu Armii Krajowej.
Pomimo, że historia niemieckiego poligonu broni V w Bliźnie była już dwukrotnie wykładana przez braci Flisów w Europejskim Centrum Pamięci i Pojednania, to ilość pytań skierowanych po prelekcji do naszych wykładowców świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu tym tematem.